Twórca sagi o Wiedźminie i trylogii husyckiej, autor wielu opowiadań i najbardziej znany na świecie polski pisarz - Andrzej Sapkowski - otrzymał medal „Przyjaciel UŁ”. Odznaczenie wręczyła Rektor Elżbieta Żądzińska podczas kameralnej uroczystości w Pałacu Biedermanna. Andrzej Sapkowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, a od 2019 roku Absolwentem VIP naszej uczelni.

dr hab. Artur Gałkowski, prof. UŁ; prof. Elżbieta Żądzińska; Andrzej Sapkowski; Maria Sapkowska; dr hab. Natalia Lemann, prof. UŁ

W uroczystości wręczenia medalu Universitatis Lodziensis Amico uczestniczyli również: p. Maria Sapkowska (żona pisarza); dr hab. Natalia Lemann, prof. UŁ (znawczyni prozy Andrzeja Sapkowskiego) oraz dr hab. Artur Gałkowski, prof. UŁ (prodziekan Wydziału Filologicznego oraz autor kilku artykułów naukowych z obszaru językoznawstwa związanych z twórczością Andrzeja Sapkowskiego).

Jest Pan, bez dwóch zdań, najbardziej znanym absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na świecie. Inspiruje Pan miliony osób i sprawia im radość swoją twórczością. Nie mówiąc już o całym przemyśle rozrywkowym, który pełnymi garściami czerpie z Pana pomysłów. Jednocześnie otwarcie mówi Pan o tym, że jest Pan naszym absolwentem promując uczelnię przy wielu okazjach. Trudno nam taką promocję uczelni przecenić. Poza tym skończył Pan u nas studia niełatwe (handel zagraniczny, EkSoc przyp. red.), jest Pan erudytą i przykładem do naśladowania dla wszystkich pisarzy, nie tylko z obszaru fantasy. Jesteśmy niezwykle dumni, że jest Pan naszym absolwentem i dziękujemy za Pana przyjaźń.

– mówiła podczas wręczania odznaczenia Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska

Andrzej Sapkowski serdecznie podziękował za wyróżnienie i zażartował, że teraz w domu trzeba będzie do niego mówić „amicus”.

Uniwersytet Łódzki to moja Alma Mater. To dzięki Uniwersytetowi Łódzkiemu dostałem zresztą pierwszą pracę.

– powiedział po otrzymaniu medalu pisarz.

Przy okazji spotkania pisarz obejrzał również swój dyplom ukończenia studiów, który jest jednym z eksponatów Muzeum UŁ.

Andrzej Sapkowski Absolwentem VIP UŁ

Medal „Universitatis Lodziensis Amico” jest przyznawany przez Uniwersytet Łódzki od 2005 roku. Przyznaje się go w uznaniu zasług dla naszej uczelni osobie, którą można śmiało nazwać Przyjacielem Uniwersytetu Łódzkiego. Do tej pory wręczono 111 takich medali.

Autor: Paweł Śpiechowicz, Centrum Promocji UŁ