Pod koniec marca w Pałacu Biedermanna gościł prof. Mariusz Kończal – dyrygent, pedagog, juror konkursów muzycznych w Polsce i za granicą, dyrektor artystyczny ogólnopolskich konkursów chóralnych, a także konsultant i recenzent przewodów naukowych w dziedzinie artystycznej sztuki muzyczne. Na zaproszenie Aleksandry Ryłko-Sutowicz, dyrygentki Akademickiego Chóru Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Kończal poprowadził otwarte warsztaty z Chórem.

prof. Kończal podczas warsztatów w Pałacu Biedermannaprof. Mariusz Kończal podczas warsztatów w Pałacu Biedermanna

W pięknych wnętrzach Pałacu Biedermanna mieliśmy możliwość oraz przyjemność skorzystać z doświadczenia tak znakomitej osobowości świata artystycznego. Profesor Kończal poprowadził otwarte warsztaty z Akademickim Chórem Uniwersytetu Łódzkiego jako zespołem pokazowym. Zarówno udział czynnych, jak i biernych uczestników warsztatów spotkał się z ciepłym przyjęciem i ogromnym uznaniem dla wiedzy oraz umiejętności profesora

– mówi Aleksandry Ryłko-Sutowicz.

Profesor Mariusz Kończal, związany głównie z ośrodkami kultury w Bydgoszczy, od wielu lat zajmuje się zagadnieniami emisji głosu prowadząc kursy, warsztaty i seminaria, zarówno dla solistów czy zespołów profesjonalnych, jak i amatorskich - chórów, zespołów wokalnych, aktorów czy artystów musicalowych.

zdjęcie grupowe prof. Kończala z uczestnikami warsztatów

Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego powstał w 2009 r. Jego założycielami i dyrygentami są prof. Andrzej Ryłko i jego córka mgr Aleksandra Ryłko-Sutowicz.

Chór, w którym śpiewają studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy Uniwersytetu, uświetnia uroczystości akademickie (jak inauguracje, zakończenia roku akademickiego, uroczystości nadania tytułów honorowych), bierze udział w corocznych edycjach łódzkiego Festiwalu Nauki i Techniki oraz innych imprezach artystycznych, w tym charytatywnych (np. na rzecz Fundacji Gajusz i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci).

Materiał: Aleksandra Ryłko-Sutowicz, Akademicki Chór UŁ

Fot.:  Apolinary Klonowski

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.