2. Seminarium "Badaj, promuj, bądź"– wpływ społeczny badań naukowych - 18 maja 2023
Termin: 16 maja 2022 r.
Czas trwania: 9.00 — ok.15.30
Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, strefa coworkingowa (parter)
Prowadzenie spotkania: Honorata Ogieniewska, Centrum Promocji UŁ
Organizatorzy: Uniwersytet Łódzki, American Corner Łódź
Prosimy o wcześniejszą Rejestrację, liczba miejsc jest ograniczona.
Podczas seminarium prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania:
- Po co promować naukę?
- Jak przedstawiać rezultaty swoich badań?
- Jak promować naukę w social media?
- Jak napisać artykuł popularnonaukowy?
- Jak współpracować z mediami?
- Jak budować markę naukowca?
Na spotkanie zapraszamy społeczność akademicką naszej uczelni, a w szczególności:
- młodych naukowców prowadzących lub planujących prowadzenie badań naukowych,
- uczestników stacjonarnych i niestacjonarnych studiów doktoranckich,
- promotorów i opiekunów naukowych,
- pracowników naukowo-dydaktycznych,
- studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Program wydarzenia:
9:00 — otwarcie seminarium przez prof. Elżbietę Żądzińską, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego,
9:15 — „️Promocja ekohydrologii — od działań lokalnych po globalne", dr Paweł Jarosiewicz,
Opis wystąpienia: Ekohydrologia to jeden z sześciu obszarów priorytetowych Międzyrządowego Programu Hydrologicznego UNESCO. Od ponad 20 lat zmienia sposób myślenia o zasobach wodnych, co w świetle ocieplającego się klimatu, ma kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości. Zgodnie z misją UNESCO, nauka powinna być ściśle powiązana z edukacją oraz oddziaływać na społeczeństwo. Jak to zrobić? Jak wytłumaczyć światu skomplikowane procesy, tak aby każdy mógł je zrozumieć? Podczas wystąpienia zaprezentowane zostaną narzędzia, które można wykorzystywać w swojej pracy, zarówno lokalnie jak i globalnie, tak aby wyniki naszych badań zmieniały świat na lepsze.
Dr Paweł Jarosiewicz, pracuje w Katedrze UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UŁ oraz Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN. Od 5 lat jest redaktorem w czasopiśmie naukowym Ecohydrology&Hydrobiology (IF: 3,215), zaś od 4 prowadzi Koło Naukowe Ekohydrologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Jego obszar badań skupia się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla poprawy jakości środowiska. W 2018 roku opracował i wdrożył na rynek preparat BioKer, służący usuwaniu zanieczyszczeń fosforu z wody. Prowadzi profile społecznościowe zajmujące się promocją nauki oraz koordynował wiele wydarzeń popularyzacyjnych, takich jak pikniki naukowe czy konferencje (zarówno krajowe jak i międzynarodowe).
9:45 — „️Naukowiec w świecie mediów", dr Dominika Kaczorowska-Spychalska,
Opis wystąpienia: Popularyzacja wiedzy wynikającej z realizowanych badań to obecnie kluczowy element kreowania marki własnej naukowca i uczelni, którą reprezentuje. To także sposób na zainicjowanie i zintensyfikowanie współpracy z biznesem i jednostkami administracji publicznej. Sprzyja to coraz silniejszemu powiązaniu prowadzonych badań z rzeczywistymi potrzebami rynku, stanowiąc jednocześnie inspirację dla każdej ze stron. Co jest ważne w kontaktach z mediami? Jakich błędów nie warto popełniać? Jak przełożyć swoją aktywność w mediach na dalszy rozwój naukowo-badawczy? Spróbujmy poszukać odpowiedzi!
Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, jest pracownikiem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi także Centrum Inteligentnych Technologii. Pasjonuje ją wpływ technologii cyfrowych, w szczególności sztucznej inteligencji na zachowania człowieka (homo cyber versus homo roboticus, posthuman consumer) oraz zakres i charakter wzajemnych interakcji, w tym problematyka digital ethics. Obecnie pełni funkcję lidera podgrupy Badań, Innowacyjności i Wdrożeń Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Komitecie Prezesa Rady Ministrów. Współpracuje także z Instytutem Kościuszki i jest członkiem Rady Programowej Centrum Etyki Technologii. To autorka i współautorka licznych publikacji wydanych zarówno w wydawnictwach polskich, w tym czasopismach branżowych, jak i zagranicznych. W tym roku została laureatką konkursu Centrum Inteligentnego Rozwoju - Naukowiec Przyszłości, w kategorii Badania przyszłości, a w 2020 r., rankingu Perspektyw Top 15 Women in 5G.
10:15 — „️Narzędzia internetowe w upowszechnianiu dorobku (młodych) naukowców", dr Jakub Zasina,
Opis wystąpienia: Coraz większe znaczenie w upowszechnianiu dorobku naukowego mają narzędzia internetowe. Korzystanie z nich wydaje się szczególnie istotne z perspektywy osób znajdujących się na początku naukowych karier. Prezentacja skupi się zatem na poszukiwaniu odpowiedzi na następujące pytania: Z których narzędzi internetowych można korzystać w celu upowszechniania dorobku naukowego? Jakie funkcje oferują one swoim użytkownikom? Jak skutecznie zaprząc te narzędzia do warsztatu pracy naukowej?
Dr Jakub Zasina, adiunkt w Instytucie Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Przedstawiciel tego wydziału w Radzie Rozwoju Młodych Naukowców UŁ. Opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego SPATIUM. Prowadzi badania nad gospodarczymi i przestrzennymi aspektami rozwoju miast, a w szczególności nad rolą studentów i „studentyfikacji" w procesach tzw. „zmiany miejskiej”.
10:45 — 11:00 dyskusja,
11.00 — 11.20 przerwa kawowa,
11:20 — „️Widoczność dorobku naukowego w bazie Scopus", Paulina Milewska, Elsevier,
Opis wystąpienia: Sprawdź istotne informacje o sobie i innych naukowcach w bazie Scopus. Dowiedz się więcej o dorobku naukowym współpracowników, poszukaj potencjalnych współautorek czy osób do nowego projektu badawczego albo sprawdź topowych naukowców z Twojej dziedziny. Spójrz na dorobek naukowy z perspektywy Twojej uczelni i porównaj z innymi instytucjami naukowymi z kraju lub zagranicy.
Paulina Milewska — przez 14 lat była związana zawodowo ze środowiskiem bibliotek akademickich w Polsce, pracowała w oddziałach informacji naukowej prowadząc działania edukacyjne, popularyzatorskie i marketingowe. Od 2019 roku zatrudniona na stanowisku trenerki w Elsevier. Od 2021 pracuje jako konsultantka klienta ds. kluczowych rozwiązań firmy Elsevier — ScienceDirect i Scopus.
11:50 — „️Niełatwa sztuka popularyzacji osiągnieć naukowych poprzez media społecznościowe", Aleksandra i Piotr Stanisławscy, Crazy Nauka,
Opis wystąpienia: popularyzacja nauki w social mediach – praktyczne wskazówki i przykłady.
Aleksandra i Piotr Stanisławscy, prowadzący Crazy Nauka, największego bloga popularnonaukowego w Polsce, od ponad dekady piszący o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania. Laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku: za bloga Crazy Nauka i za audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.
13:20 — 13:50 — przerwa na obiad
13:50 — „️Wystąpienia naukowców w telewizji – materiały audiowizualne", cd. Aleksandra i Piotr Stanisławscy,
14:20 — ok. 15:30 „️Widoczność, tożsamość, unikatowość w pracy naukowca", Natalia Osica pro science,
Natalia Osica — Założycielka pro science (d. Science PR), pierwszej w Polsce firmy, która wspiera naukowców w budowaniu relacji z otoczeniem, a otoczenie z naukowcami. Pracuje m.in. z uczelniami, instytutami naukowymi i zespołami badawczymi. Doradza im, jak, gdzie, kiedy informować o prowadzonych projektach naukowych oraz osiągniętych sukcesach, aby zwiększać widoczność i docierać do pożądanych odbiorców.
Materiały źródłowe: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego; redakcja: Centrum Promocji UŁ