„Nie mam nic na zawsze” – wystawa studentek i studentów ASP w Wozowni 1/5

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 15 maja 2025 (czwartek) 18:00 - 20:00

W ramach współpracy Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w uniwersyteckiej galerii Wozownia 1/5 prezentowana będzie wystawa pod tytułem „Nie mam nic na zawsze”. Ekspozycja jest efektem pracy studentów kierunku Edukacja artystyczna łódzkiej uczelni. Na wernisaż zapraszamy 15 maja o godz. 18.00.

Alicja Dudzińska, Patos Kompleksu Pierwotnego, akryl i olej na płótnie (2024)

Nie mam nic na zawsze, otaczające nas rzeczy i idee znikają za horyzontem zdarzeń, nieodłączne przemijanie towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, pozostawiając poczucie straty i nostalgii.

Studenci i studentki kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, prywatnie zaprzyjaźnieni, zjednoczyli się pod wspólnym sztandarem nostalgii. We wspólnym poczuciu, że coś zostało im odebrane na zawsze. Każdy i każda doświadczyli tego słodko-słonego odczucia.

Wystawa, na którą zapraszamy, to zbiór autorskich opowieści o poczuciu straty. Autorzy prac nie szukają jednak współczucia. Ekspozycja jest pretekstem do dyskusji i podzielenia się własną historią o tym, co odebrane, utracone, czego nie mamy na zawsze.

Na ekspozycję złożą się obiekty przestrzenne, grafiki warsztatowe, fotografie i kolaże fotograficzne, rysunki węglem, malarstwo i film. Pojawiają się motywy osobistej historii o nieumyślnym ranieniu bliskich, o kobiecym ciele i współczesnym feminizmie, o światle i ciemności w symbolice mitologii słowiańskiej, o fizyczności ulotności i przemijaniu miejsc, o wspomnieniu miejsc kultury alternatywnej.

Artyści i artystki, których prace zostaną pokazane: Michał Adamczyk, Mikołaj Balcerek, Alicja Dudzińska, Wojciech Kubiak, Oliwia Nowakowska.

Wymienione wyżej osoby to jednocześnie kuratorzy i kuratorki wystawy.

Projekt opieką merytoryczną objęła dr hab. Barbara Kaczorowska (ASP w Łodzi).

Dodatkowym walorem wystawy jest to, że prace w postaci audiodyskrypcji i tyflografik będą dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Oobekty przygotowane zostały przez kolejną grupę studentów Akademii.

Autorzy i autorki tyflografik oraz audiodeskrypcji: Patrycja Fabiszewska, Szymon Frąckowicz, Aleksandra Gąsiorowska, Martyna Kotela, Karolina Mazur, Marcelina Politańska, Maryna Stolbova, Alicja Świetlicka, Gabriela Wiktowska, Aleksandra Wojciechowska.

Wernisaż 15.05.2025, godz. 18.00
Wozownia 1/5 Galeria Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Franciszkańska 1/5.

Finisaż 5.06.2025, godz. 18.00.

W trakcie ekspozycji odbędzie się szereg wydarzeń z zaproszoną specjalnie publicznością.

Więcej informacji o wystawie, artyście i kuratorkach znajduje się na stronie projektu.

ZAPRASZAMY!

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 15 maja 2025 (czwartek) 18:00 - 20:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND