Spotkanie dotyczyć będzie jednego z etapów twórczości łódzkiego artysty, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, podczas którego Tadeusz Wolański realizował własną autorską koncepcję malarstwa fotograficznego. W rozmowie udział wezmą kuratorka ekspozycji – Eleonora Jedlińska, Artur Chrzanowski – znawca tego okresu w bogatej twórczości artysty, Leokadia Bartoszko – fotografka i dawna współpracowniczka malarza oraz Małgorzata Wolańska, graficzka i córka artysty, która była inspiratorką tego przedsięwzięcia. Rozmowa dotyczyć będzie fenomenu techniki, którą stosował Wolański podczas tworzenia obrazów fotograficznych i roli malarstwa jako najważniejszej dziedziny jego twórczości. Spotkanie będzie wspaniałą okazją, by dowiedzieć się więcej o procesie twórczym prof. Wolańskiego. Dowiemy się jak artysta łączył wiedzę z zakresu chemii, optyki i fizyki z malarstwem.
Zapraszamy wszystkich miłośników sztuk wizualnych. To znakomita okazja do dyskusji, zadawania pytań dotyczących procesu twórczego i jego tajników, komentarzy i refleksji jakie wzbudził kontakt z obrazami fotograficznymi prezentowanymi w ramach wystawy.
Wystawa obrazów Tadeusza Witolda Wolańskiego pt. „Światłoczuły” to hołd złożony pamięci artysty i jego zainteresowaniom zjawiskami fizycznymi w poszukiwaniach twórczych, nad którymi w pracy badawczej pochyliła się dr hab. Eleonora Jedlińska, prof. UŁ, z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.
Więcej informacji o wystawie, artyście i jego twórczości znajduje się na stronie Światłoczuły. Wystawa obrazów Tadeusza Wolańskiego
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu
Wystawę można zwiedzać w następujących dniach i godzinach:
- 30 kwietnia, w godz. 15.00-19.00,
- 1 maja, w godz. 15.00-17.00,
- 2 maja, w godz. 15.00-17.00,
- 3 maja, w godz. 15.00-19.00,
- 7 maja, w godz. 15.00-19.00,
- 8 maja, w godz. 15.00-18.00; o 18.00 rozpoczyna się dyskusja,
- 9 maja, w godz. 15.00-19.00,
W pozostałe dni zapraszamy po uzgodnieniu wizyty pod adresem e-mail: wydarzenia@uni.lodz.pl